II K 491/21 - uzasadnienie Sąd Rejonowy w Kędzierzynie Koźlu z 2022-10-14

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 491/21

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.

A. S. (1) ,

syn W. i E., ur. (...) S.

w dniu 28 marca 2021r w K. ul. (...), na terenie stadniny koni poprzez kopnięcie nogą w okolice klatki piersiowej spowodował u S. Z. (1) obrażenie ciała w postaci złamania żebra trzeciego po stronie prawej w linii łopatkowej z przemieszczeniem, a powyższe obrażenie spowodowało naruszenie czynności narządów ciała i rozstrój zdrowia inny niż określony w art. 156 § 1 kk, trwający dłużej niż dni 7 (siedem)

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1/ w dniu 28 marca 2021r w K. ul. (...), na terenie stadniny koni poprzez kopnięcie w okolice klatki piersiowej A. S. (2) spowodował u S. Z. (1) obrażenie ciała w postaci złamania żebra trzeciego po stronie prawej w linii łopatkowej z przemieszczeniem, a powyższe obrażenie spowodowało naruszenie czynności narządów ciała i rozstrój zdrowia inny niż określony w art. 156 § 1 kk, trwający dłużej niż dni 7 .

2/ A. S. (1) ma 41 lat, legitymuje się wykształceniem zawodowym w zawodzie piekarza. Jest żonaty i jest ojcem trojga dzieci w wieku 20, 6 i 4 lat. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej osiąga dochód w wysokości 5000 złotych miesięcznie. Nie był dotychczas sądownie karany.

- zeznania świadka J. H.,

- zeznania świadka S. Z. (1),

- zeznania świadka A. C.,

- zeznania świadka P. K., częściowo

- zeznania świadka P. M.,

- zeznania świadka P. D.,

- zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa,

- dokumentacja lekarska S. Z.,

- opinia biegłego z dziedziny medycyny sądowej,

- opinia psychologiczna dotycząca zeznań świadka P. K.,

- dane o karalności,

- dane osobopoznawcze,

11-12, 95-96,

21,

24, 129,

42, 114,

46, 133,

63,100,

1-2,

5-6, 27-29, 31-32,

36,

120-125,

94,

51,

Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

---

---

-----

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

---

---

---

1.OCENA DOWODÓW

1.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

---

---

-----

1.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

---

----

---

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

1.3.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

A. S. (1)

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Wykazane dowodowo zachowanie oskarżonego, polegające na spowodowaniu naruszenia czynności narządów ciała i rozstrój zdrowia u pokrzywdzonego trwającego dłużej niż 7 dni, w wyniku zastosowania stwierdzonych form przemocy fizycznej, uzasadniało przyjęcie zaistnienia czynu zabronionego kwalifikowanego jako przestępstwo z art. 157 § 1 kk. W okolicznościach niniejszej sprawy nie może budzić wątpliwości, iż oskarżony działał umyślnie z pełną świadomością bezprawności postępowania, co najmniej godząc się na wystąpienie u pokrzywdzonego powstałych obrażeń ciała.

1.4.  Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

---

---

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

---

1.5.  Warunkowe umorzenie postępowania

----

-----

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

----

1.6.  Umorzenie postępowania

---

---

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

---

1.7.  Uniewinnienie

---

---

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

---

1.KARY, Środki Karne, P., Środki Kompensacyjne i środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

A. S. (1)

1.

2.

1.

1.

Sąd na podstawie 157 § 1 kk przy zast. art. 37a § 1 kk w zw. z art. 33 § 1 i 3 kk za przypisany czyn orzekł wobec oskarżonego karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, ustalając wartość jednej stawki na kwotę 40 złotych.

Sąd mając na uwadze dyrektywy wymiaru kary zawarte w treści art. 53 § 1 i 2 k.k., przy rodzaju i wysokości orzeczonej wobec oskarżonego sankcji wziął pod uwagę wszystkie okoliczności związane z dopuszczeniem się przez oskarżonego przypisanego mu przestępstwa, mając na względzie przede wszystkim sposób jego zachowanie względem pokrzywdzonego wyrażone zarówno słowną jak i fizyczną agresją, którego skutkiem były stwierdzone poważne obrażenia ciała pokrzywdzonego. Z drugiej strony Sąd miał na widoku dotychczasowy sposób życia oskarżonego wyrażony pozyskanymi danymi o jego karalności, z których jednoznacznie wynika, iż wyżej wymieniony do tej pory nie był karany sądownie, a to, że jest ojcem dwojga małoletnich dzieci, utrzymując się z wykonywania pracy zarobkowej.

Sąd przy wymiarze kary, w zakresie przypisanego oskarżonemu czynu zabronionego miał do wyboru orzeczenie wyłącznie kary pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. W ocenie Sądu, sankcja w postaci kary pozbawienia wolności – przy uwzględnieniu okolicznych wziętych pod uwagę na korzyść oskarżonego, uchodziłaby jednak za zbyt surową. Jako właściwa jawiła się natomiast kara grzywny, orzeczona przy złagodzeniu kary na podstawie art. 37a § 1 kk z jednej strony wobec stałego zarobkowania oskarżonego, co przemawiało za niecelowością kary ograniczenia wolności, natomiast z drugiej jako wyraz wymiernej dolegliwości dla sprawcy czynu zabronionego, mającej na celu powstrzymanie go od ponownych zachowań w przyszłości. Kara ta w przekonaniu Sądu utwierdzi społeczeństwo w przekonaniu, że za negatywne zachowanie należy ponieść określone konsekwencje.

W kontekście szkody i krzywdy wyrządzonej pokrzywdzonemu przestępstwem z art. 157 § 1 kk. Sąd mając na uwadze złożony przez pełnomocnika oskarżyciela wniosek, na podstawie art. 46 § 1 kk orzekł od oskarżonego na rzecz oskarżyciela posiłkowego S. Z. (1) kwotę 235 złotych tytułem naprawienia w całości szkody wyrządzonej przestępstwem, uwzględniając wniosek w całości , gdyż poświadczony został dołączonym na karcie 5. wykazem kosztów leczenia opiewającym na tę kwotę. Tytułem zgłoszonego żądania zasądzenia zadośćuczynienia w wysokości 10 000, 00 złotych za wyrządzoną krzywdę, uznał Sąd, iż pokrzywdzony nie wykazał, by ta kwota zadośćuczynienia była adekwatna do odniesionych przez niego cierpień, poświadczonych złożoną do akt dokumentacją lekarską, zasądzając od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego zadośćuczynienie w wysokości 5000 złotych, czyli połowy żądanej kwoty. Podejmując takie rozstrzygnięcia, Sąd kierował się negatywnymi dla pokrzywdzonego skutkami będącymi konsekwencjami doświadczonego zdarzenia, wyrażające się przede wszystkim w bólu oraz cierpieniu fizycznym i psychicznym ofiary. Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż takie rozstrzygnięcie w ramach częściowego uwzględnieniu wniosku w zakresie zastosowania środka kompensacyjnego, w żadnym razie nie wyklucza ewentualnych dalej idących w tym zakresie roszczeń możliwych na drodze postepowania cywilnego.

1.1Inne ROZSTRZYGNIĘCIA Zawarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

---

---

---

---

1.6. inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

Zważywszy, że wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku dotyczył jedynie kary i orzeczonych środków karnych, Sąd ograniczył treść sporządzonego uzasadnienia do tych elementów wyroku, wykraczając poza nie w szerszym zakresie, jeżeli było to niezbędne z uwagi na powiązanie określonych elementów stanu faktycznego z wymiarem kary i środka kompensacyjnego, który nie jest środkiem karnym.

1.Koszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

---

----

1.1Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Żaneta Kubów
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Kędzierzynie Koźlu
Data wytworzenia informacji: